Kontakt: ul. Sławkowska 17, 31-016 Kraków
tel.: 012 428 64 45
e-mail: shgk@ih.pan.krakow.pl

W pracowni krakowskiej pracuje 5 osób. Podstawowym zadaniem wszystkich członków zespołu jest przygotowywanie haseł słownikowych do słownika krakowskiego, który jest wydawany zbiorowym wysiłkiem w cyklu 2-letnim. W ramach prac słownikowych podjęto także prace nad słownikiem ziem ruskich. Dotychczas zrealizowano w postaci elektronicznej kartotekę osadniczą ziemi lwowskiej, a na ukończeniu jest projekt kartotek ziem halickiej i przemyskiej (w ramach grantów ministerialnych). Na następne lata zaplanowano opracowanie pierwszego zeszytu Słownika historyczno-geograficznego ziemi lwowskiej w postaci papierowej i elektronicznej. Planowane jest też rozpoczęcie prac nad elektroniczną wersją Słownika krakowskiego w systemie tagowania XML. Pracownicy prowadzą poza tym indywidualne prace badawcze i edytorskie.

Pracownia w ostatnim czasie opracowała zeszyt 2 części V Słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w średniowieczu (Nagnojowice-Niegoszowice) w ramach grantu NPRH, który ukazał się drukiem w 2019 r. Obecnie opracowywany jest zeszyt 3 części V do końca litery N.

W zakresie edytorstwa do najważniejszych przedsięwzięć podejmowanych w pracowni należy zaliczyć: edycję księgi ziemskiej krakowskiej nr 2, z końca XIV w. (W. Bukowski, M. Zdanek), współudział w edycji 15-tomowej austriackiej topograficznej mapy „Królestwa Galicji i Lodomerii”, tzw. mapy Miega, z końca XVIII w. (W. Bukowski, we współpracy ze Z. Nogą (Uniw. Pedagogiczny w Krakowie), Andrzejem Janeczkiem (IAiE PAN), Zdzisławem Budzyńskim (Uniw. Rzeszowski) i Bogusławem Dybasiem (IH PAN) – dotychczas wydano dwanaście tomów. Od 2019 r. w ramach grantu NPRH trwają prace nad edycją wielotomowej austriackiej mapy tzw. Nowej Galicji z lat 1801–1804, obejmującej tereny III rozbioru na północ od Wisły.

Ponadto przygotowano elektroniczną wersję edycji „Materiałów do kodeksu dyplomatycznego Małopolski t. V z lat 1451–1506” (ok. 1600 stron, W. Bukowski, F. Sikora, J. Wroniszewski). Obecnie (w ramach grantu NPRH) zakończono prace nad edycją krytyczną kolejnych krakowskich ksiąg sądowych ziemskich i grodzkich z XIV–XV (TerrCrac. 1c i TerrCrac. 3 – W. Bukowski, F. Sikora).  Dotychczas w 2019 r. opublikowano przy współudziale F. Sikory Najdawniejsze księgi grodzkie krakowskie z lat 1406–1409 w ramach serii Pomniki Prawa Polskiego IH PAN.  Gotowa jest też do druku  Księga ławnicza krakowska z lat 1408–1416 (Marcin Starzyński z UJ i Patrycja Wiencierz IH PAN). Planowane są edycje kolejnych ksiąg ziemskich i miejskich: krakowskich, bieckich i lubelskich z czasów Władysława Jagiełły. Wszystkie te edycje są przeznaczone dla ww. Serii Pomniki Prawa Polskiego.

Dr Joanna Brzegowy zatrudniona w Pracowni od 1 września 2022 r. W październiku 2022 r. obroniła doktorat na podstawie rozprawy Rodzina Czernych herbu Nowina w średniowieczu i czasach nowożytnych. Studium kariery, napisanej pod kierunkiem dr. hab. Mariana Wolskiego, prof. UPJP II w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na genealogii, heraldyce oraz średniowiecznej i nowożytnej historii społeczno-gospodarczej.

Dr Waldemar Bukowski zajmuje się historią społeczną i gospodarczą późnego średniowiecza Małopolski, naukami pomocniczymi historii, zwłaszcza genealogią. Jest współautorem edycji Korespondencji żupnika krakowskiego Mikołaja Serafina 1437–1459, Kraków 2006 (wraz z A. Skolimowską I T. Płóciennikiem), siedmiu tomów mapy Miega pt. Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779–1783, Kraków 2012–2017, Księgi ziemskiej krakowskiej 2 z lat 1394–1397, Warszawa 2012, wszystkie pod szyldem m.in. IH PAN (w ramach NPRH) oraz „Materiały do kodeksu dyplomatycznego Małopolski” (współautor i redaktor). W 2013 r. w Konkursie „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana Kuczyńskiego otrzymał I nagrodę za edycję mapy Miega oraz w tymże Konkursie II nagrodę za edycję księgi ziemskiej krakowskiej. Obecnie przygotował do druku (wraz z J. Wroniszewskim) księgę ziemską krakowską 3 z przełomu XIV I XV w., wybór zapisek sądowych krakowskich z lat 1401–1516 (nowy Helcel). Planuje edycję kolejnych dwóch ksiąg: ziemską krakowską 4 i najdawniejszą księgę sądu wyższego prawa niemieckiego z Bieczu z końca XIV w. Jednocześnie przygotowuje do druku dwie najstarsze księgi rachunkowe Uniwersytetu Krakowskiego z XV–XVI (księgę rachunkową Collegium Maius z 2. połowy XV w. i księgę rachunkową prokuratora Mikołaja z Koprzywnicy z lat 1506–1518). Kieruje dwoma grantami:  „Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 r. – historia sztuki, kultury materialnej, dzieje piśmiennictwa” i “Topograficzna mapa Galicji Zachodniej z lat 1801–1804, tzw. Mapa Heldensfelda”.

Dr Jacek Laberschek zajmował się rekonstruowaniem krajobrazu naturalnego Małopolski w okresie średniowiecza i rozwojem osadnictwa średniowiecznego, zwłaszcza dziejami miast i miasteczek małopolskich oraz rozwojem przestrzennym krakowskiego zespołu osadniczego. Opublikował książki: Częstochowa i jej okolice w średniowieczu, Kraków 2006; Średniowieczne dzieje nadwarciańskiego Mstowa, Kraków 2014; Pod Krakowem. Monografia historyczna gminy Michałowice (współautor), Kraków 2014; Sieć wodna średniowiecznego Krakowa i jej gospodarcze wykorzystanie, Warszawa 2016; Dzieje średniowiecznego Lelowa, Lelów 2018. Od kilku lat przygotowuje książkę: Rozwój przestrzeni miejskiej aglomeracji krakowskiej w średniowieczu.

Mgr Michał Schmidt został zatrudniony w Pracowni od 1 października 2014 r., przygotowuje rozprawę doktorską pt. Finanse miasta Lwowa w późnym średniowieczu (1404–1514), zajmuje się historią miast i mieszczaństwa, a szczególnie rzemiosła i gospodarki miejskiej. Opublikował artykuły poświęcone sądownictwu cechowemu, znaczeniu tkactwa w podkrakowskim Kazimierzu (razem z Marcinem Starzyńskim) oraz krakowskim księgom przyjęć do prawa miejskiego (razem z Mateuszem Królem), a także edycję najstarszych rachunków miasta Przemyśla z końca XV w. (razem z Anną Łosowską). Ponadto przygotował do druku wraz z M. Starzyńskim edycję zapisów dotyczących podwód miast małopolskich do końca XV w. (w ramach grantu NPRH) oraz przygotowuje edycję księgi cechowej sukienników kleparskich 1423–1614. W 2016 r. był stypendystą DAAD w Instytucie Historii Porównawczej Miast w Münster (Niemcy).

Dr Franciszek Sikora wieloletni kierownik Pracowni o ogromnym dorobku naukowym, który nadal wspomaga zespół swym doświadczeniem, zajmuje się historią społeczną średniowiecza, osadnictwem, naukami pomocniczymi historii i edytorstwem źródeł. Prowadzi szeroko zakrojone badania nad zapleczem społecznym konfederacji Spytka z Melsztyna z 1439 r. W 2017 r. ukazał się zbiór jego prac pt. Małopolskie późne średniowiecze. Ludzie i instytucje. Wybór pism, red. W. Bukowski, A. Gąsiorowski, G. Rutkowska, Warszawa 2017. Obecnie przygotował do druku wraz z dr. Maciejem Zdankiem księgi ziemskiej krakowskiej 1c. W bieżącym roku oczekuje na publikację jego obszerny tekst do monografii Borzęcina w okresie staropolskim pt. Dzieje Borzęcina w średniowieczu. Do kolejnego zeszytu Słownika przygotowuje obszerne hasła: Niepołomice, Niepołomice starostwo, Niepołomicka Puszcza. Z końcem roku 2019 przeszedł na emeryturę.

Dr Janusz Szyszka zajmuje się dziejami osadnictwa i własności ziemskiej w na Rusi Czerwonej. W czerwcu 2013 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił doktorat na podstawie dysertacji pt. „Dobra monarsze w ziemi lwowskiej w latach 1340–1504”, napisanej pod kierunkiem prof. Jana Wroniszewskiego. Uzupełniona o słownik osad monarszych stała się ona podstawą dla publikacji Formowanie i organizacja dóbr monarszych w ziemi lwowskiej od połowy XIV do początku XV wieku, która ukazała się w 2016 r. Obecnie realizuje projekt „Osadnictwo ziemi halickiej do połowy XVI w.” Jest uczestnikiem grantu „Epoka Jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej”, w ramach którego uczestniczy w projekcie „Zastawy królewszczyzn do końca XV w.” Zaplanowane zostały prace nad „Słownikiem historyczno-geograficznym ziemi lwowskiej” jego współautorstwa.

Mgr Tomasz Walczak jest zatrudniony w Pracowni od 1 października 2019 r. Jego zainteresowania badawcze dotyczą dziejów późnego średniowiecza, nauk pomocniczych historii i dziejopisarstwa.

Od wielu lat odbywa się w Pracowni regularnie, (od niedawna na mocy umowy o współpracy między IH PAN a Uniwersytetem Jana Pawła II), seminarium dla magistrantów i doktorantów z uniwersytetów krakowskich aktualnie pt. „Tajniki źródeł średniowiecznych i wczesnonowożytnych”. Zajęcia prowadzone są przez dr. hab. Mariana Wołkowskiego-Wolskiego, do 2013 r. pracownika Zakładu Słownika Historyczno-Geograficznego Ziem Polskich w Średniowieczu, obecnie pracownika ww. Uniwersytetu.