Serdecznie zapraszamy na seminarium

Teorie i praktyki archiwalne a perspektywa płci

 22 listopada 2019 (piątek)
godz. 10.00–16:30

Instytut Historii PAN
Rynek Starego Miasta 29/31
Sala Kościuszkowska

„Ani społeczeństwo, ani nauka czy sztuka nie stracą, jeśli to archiwum nie zostanie zachowane, ale zniszczone” – tak o spuściźnie szkoły uczącej dziewczęta umiejętności gotowania powiedział w 1917 r. prominentny przedstawiciel holenderskiego Archiwum Narodowego. Słowa te często są przywoływane przez holenderskie badaczki historii kobiet, bowiem to właśnie w tym kraju, jako jednym z pierwszych, działaczki kobiece rozpoczęły dokumentowanie własnego dorobku. Robiły to z pełną świadomością znaczenia „pamięci zarchiwizowanej”, jako czynnika kształtującego tożsamość kolejnych pokoleń kobiet.

Czas pokazał, iż każde archiwum czy archiwalia rozproszone mogą być ważne dla społeczeństwa, nauki i sztuki, pod warunkiem wyjścia poza schematyczne traktowanie dokumentów i ich wytwórców. Dziś archiwum nie jest już tylko przysłowiową składnicą akt. Jego znaczenie, obecność czy fenomen są obiektem zainteresowań humanistów zajmujących się pamięcią oraz rolą instytucji nadzoru nad społeczeństwem. Archiwum, nie tylko artystów, bywa również inspiracją do działań artystycznych.

Podczas seminarium przyjrzymy się współczesnym teoriom i praktykom archiwalnym, a także spojrzeniu na instytucję archiwum z perspektywy humanistyki. Przyświecać nam będzie idea, jaką kierowały się inicjatorki Muzeum Zasłużonych Polek – stworzenia archiwum, muzeum, które będzie nie tylko miejscem upamiętniającym bohaterki, placówką badań naukowych, lecz także inspiracją dla kolejnych pokoleń aktywistek, patriotek, obywatelek.

Seminarium odbywa się w ramach realizowanego w IH PAN projektu finansowanego przez NPRH (nr 11H 18 0367 86) „Patriotki jutra? Działania niepodległościowe, postawy obywatelskie i praca edukacyjna Polek we Lwowie (1863–1939) w świetle materiałów zebranych przez Muzeum Zasłużonych Polek we Lwowie oraz Ossolineum. Edycja i komentarz” pod kierunkiem dr Iwony Dadej.

Zapraszamy do udziału oraz dyskusji!

Program:

godz. 10.30–13.00

Iwona Dadej (IH PAN)
„Patriotki jutra?” – założenia i cele projektu

Anna Nowakowska-Wierzchoś (IH PAN)
Zwrot archiwalny w ruchu kobiecym w XX w.

Agnieszka Rosa (IHiA, UMK)
Perspektywa antropologiczna w archiwistyce. Praktyka

Magdalena Bielińska, Danuta Życzyńska-Ciołek (Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN)
Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN jako miejsce gromadzenia, udostępniania i ponownego wykorzystywania danych z badań społecznych

Dyskusja

13.00 Przerwa obiadowa

14.00–16.30

Emilia Kolinko, Katarzyna Nadana-Sokołowska, Monika Rudaś-Grodzka (IBL PAN)
Archiwum Kobiet Piszących

Katarzyna Ziętal (Ośrodek Karta)
Archiwum społeczne jako przestrzeń działań obywatelskich

Karolina Ufa, Agnieszka Wiciak (Fundacja Q)
Społeczne archiwum LGBTQ

Dyskusja i podsumowanie obrad

Ze względów organizacyjnych prosimy do 15 listopada o potwierdzenie przybycia na e-mail: anowakowska@ihpan.edu.pl