Zapraszamy na najbliższe konwersatorium prof. J.W. Borejszy o godz. 13.00, we wtorek 15 maja 2018 w Sali Kościuszkowskiej IH PAN, Rynek Starego Miasta 29/31. Będzie ono poświęcone informacjom i dyskusji o Syberii w XIX i XX wieku z rosyjskiego i polskiego punktu widzenia.

Wprowadzenie wygłosi dr Piotr Głuszkowski (UW).

Przewidujemy następujące referaty:

• dr Maciej WYRWA (CPRDiP) – „Operacja Polska” NKWD na Syberii.
  • dr Sergiusz LEOŃCZYK (UPH Siedlce) – Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii przełomu XIX i XX wieku.
  • dr Kunnej Takaahaj (Wydział Artes Liberales UW) – Twórczość Wacława Sieroszewskiego z perspektywy postkolonialnej.

Zachęcamy do zapoznania się z jedną z klasycznych książek: „Ucieczki z Syberii” Wiktorii Śliwowskiej; „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego; „Inny świat” Gustawa Herling-Grudzińskiego, a zwłaszcza z mniej znaną „Podróżą do krainy zeków” Juliusa Margolina (wyd. Czarne, 2013).