Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na konferencję

Polsko-białoruski dialog historyków w sprawach trudnych.
Czas przełomu 1917–1921

3–4 grudnia 2018 r.

Jest to już trzecie z kolei spotkanie w ramach zainicjowanego w 2017 roku cyklu. Ideą spotkań jest potrzeba aktywizowania rzetelnego dialogu na tematy historyczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Białoruś. Celem tegorocznego spotkania jest wypracowanie w toku naukowego dialogu nowego spojrzenia na trudne zagadnienia wspólnej historii, zniwelowanie narastających przekłamań i niedomówień oraz stereotypów i uprzedzeń.

Tegoroczne spotkanie dotyczyć będzie czasu przełomu lat 1917–1921 w dziejach Polski i Białorusi.

Organizatorzy pragną, aby tematy dyskusji dotyczyły następujących zagadnień:

• polityczne uwarunkowania formowania się państwowości polskiej i białoruskiej podczas I wojny światowej,
  • proces powstawania państwowości polskiej i białoruskiej oraz budowania organów władzy państw,
  • problem międzynarodowego uznania państwa polskiego i białoruskiego w latach 1918–1919,
  • konsekwencje wojny polsko-bolszewickiej dla Polaków i Białorusinów,
  • problem białoruski w Polsce i problem polski w BSRR w latach 1918–1921.

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest nadesłanie załączonej karty zgłoszeniowej do 29.06.2018 r. oraz uiszczenie opłaty konferencyjnej na konto organizatora do 29.06.2018 r. Zgłoszenia należy  kierować na adres: prorektor.ksztalcenie@uwb.edu.pl.