Miło nam poinformować, że Instytut Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk wznawia po przerwie wakacyjnej zdalne Konwersatoria Manteufflowskie. Zajęcia są przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Zgodnie z sugestią nauczycieli Konwersatoria IH PAN zostały podzielone na bloki tematyczne. Aktualnie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w bloku tematycznym „Polska w wiekach średnich” (dnia 2 listopada br. na stronie IH PAN zostanie umieszczona informacja o naborze chętnych nauczycieli do bloków tematycznych obejmujących późniejsze epoki).

Każdy blok tematyczny obejmuje 12 spotkań po ok. 80 minut wraz z dyskusją, raz w tygodniu (czwartek o godz. 18.00) w okresie od 5 listopada br. do 18 marca 2021 r. (z przerwą od 18 stycznia do 28 lutego 2021 r.). Po zakończeniu zajęć Instytut wystawi zaświadczenie o uczestnictwie w konwersatoriach (wymóg uczestnictwa co najmniej w dziesięciu zajęciach).

W czasie trwania konwersatoriów pracownicy naukowi IH PAN przedstawią najnowsze wyniki badań dotyczących wybranych tematów. Zaproponowane zostaną źródła, które mogą zostać wykorzystane przez nauczycieli w czasie lekcji. Ponadto w miarę możliwości udostępniona zostanie literatura specjalistyczna (PDF-y oraz adresy bibliograficzne).

Proponowany blok tematyczny „Polska w wiekach średnich” koncentrować się będzie przede wszystkim na średniowiecznych korzeniach Polski, narodów Europy i cywilizacji zachodniej. Wybór tej problematyki podyktowały: wnikliwy przegląd podstawy programowej dla szkoły podstawowej i szkół średnich oraz realizujących ją podręczników, brak (lub trudność w dotarciu z racji dawno wyczerpanych nakładów i nieobecności w internecie) podstawowych syntez historii średniowiecznej, które ułatwiłyby nauczycielowi przerzucać takie „mosty” między przeszłością a teraźniejszością (dla lepszego rozumienia tej ostatniej), wreszcie wyjaśniać mity, resentymenty, stereotypy i jawne manipulacje obecne w przestrzeni publicznych debat i komunikacji a dotyczące średniowiecza. Z oczywistych względów skupiamy się na dziejach Polski, będą one jednak przedstawiane jako integralna cześć historii Europy (głównie Europy Zachodniej, ale z pewnym uwzględnieniem także wschodniej części kontynentu.

 

Program bloku „Polska w wiekach średnich”:

5 listopada 2020: Robert Kasperski, „Origo gentium, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, i inne legendy o wędrówce protoplastów narodów europejskich, czyli o migracjach i o tym, jak powstawały i do czego służyły (i służą) mity etnogenetyczne”.

12 listopada 2020: Zbigniew Dalewski, „Początki piastowskiego panowania na ziemiach polskich i budowa władztwa dynastycznego Piastów na tle powstania innych władztw Młodszej Europy” (ze szczególnym uwzględnieniem handlu słowiańskimi niewolnikami, normańskich najemników oraz struktur i mechanizmów sprawowania i przekazywania władzy).

19 listopada 2020: Roman Michałowski, „Chrystianizacja Polski, czyli o imporcie religii uniwersalnej i uniwersalnej, kosmopolitycznej instytucji tę religię szerzącej, i nią (i wiernymi) zarządzającej oraz o konsekwencjach cywilizacyjnych chrystianizacji”.

26 listopada 2020: Zbigniew Dalewski, Halina Manikowska, „Trzynastowieczne korzenie nowoczesności – czyli o prawach feudalnych, monarchii stanowej i narodzinach społeczeństwa opresyjnego”.

3 grudnia 2020: Antoni Grabowski, „Średniowieczne (zachodnie) «bańki informacyjne», czyli o krążeniu wiedzy, wyobrażeń, kulturowych kodów, i gdzie się w tym obiegu Polska sytuowała”.

10 grudnia 2020: Piotr Okniński, Anna Pomierny-Wąsińska, „O powstaniu w średniowieczu miasta europejskiego, o komunie miejskiej i miejskim stylu życia, o pierwszej urbanizacji w Europie Zachodniej i Polsce”.

17 grudnia 2020: Michał Schmidt, „Małe i średnie miasta w późnośredniowiecznej Polsce – władze, społeczeństwo, gospodarka (na wybranych przykładach)”

7 stycznia 2021: Adrian Jusupović, „«Żaden książę nie wszedł tak daleko w ziemię lacką jak Włodzimierz Wielki». Relacje polsko-ruskie do 1340 r.

14 stycznia 2021: Janusz Szyszka, ”Ruś Czerwona w dziejach późnośredniowiecznej Polski”.

4 marca 2021: Tomasz Jurek, „Problem zjednoczenia Polski w średniowieczu”.

11 marca 2021: Adrian Jusupović, „«Uświęcona krwawa pokuta w kraju Piastów». Zakony rycerskie na ziemiach polskich”.

18 marca 2021: Halina Manikowska „«Jak świat światem nie będzie Niemiec Polakowi bratem», czyli o polskiej świadomości narodowej w późnym średniowieczu, jej antyniemieckim ostrzu, o procesach polsko-krzyżackich i Janie Długoszu oraz o znaczeniu tychże dla pokolenia ojców-budowniczych II RP”.

 

Zgłoszenia wraz z podpisaną i zeskanowaną „Zgodą na przetwarzanie danych i wykorzystanie wizerunku” (w załączeniu) proszę kierować na adres: konwersatoria@ihpan.edu.pl, najpóźniej do 15 października br. Liczba miejsc ograniczona (liczy się kolejność zgłoszeń).

Zapraszamy serdecznie nauczycieli historii!