Wydana przez Wydawnictwo IHPAN i Wydawnictwo Neriton w roku 2008 publikacja pod redakcją Jerzego Jedlickiego, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem czytelników i licznymi pozytywnymi recenzjami, otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich oraz Nagrodę Historyczną „Polityki” (Nagroda specjalna w dziale prac naukowych i popularnonaukowych).

29 kwietnia 2009 roku autorzy „Dziejów inteligencji” i przedstawiciele wydawców mieli prawdziwy „embarras de richesse”, tego samego bowiem dnia zorganizowano wręczenie nagród Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Tygodnika „Polityka” w Warszawie. Gratulujemy autorom wyróżnień, niesłabnącej popularności wśród odbiorców, a przede wszystkim samych książek – doskonałych syntez, na które od dawna czekaliśmy!

Trzytomowe „Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918” to imponująca synteza.
Marian Turski
„Polityka” 2009, nr 19 z 9 V, s. 67

Dzieło znakomite, kawał świetnej historiografii. I dobry wstęp do dyskusji nie tylko o historii inteligencji.
Wiesław Władyka
„Polityka” 2009, nr 13 z 28 III, s. 72

Po to dzieło powinien sięgnąć każdy „wykształciuch”. Znajdzie w nim nie tylko wspaniałą historię antenatów, lecz także żywą cząstkę własnego losu.
Daria Nałęcz
„Gazeta Świąteczna” dod. do „Gazety Wyborczej” 2009, nr z 25-26 IV, s. 31

Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918, red. Jerzy Jedlicki

Warszawa 2008, koedycja z Wydawnictwem NERITON

Tom 1: Maciej Janowski, Narodziny inteligencji (1750-1831), ss. 260 + ilustr. 22 + 2 mapy;

Tom 2: Jerzy Jedlicki, Błędne koło (1832-1864), ss. 322 + ilustr. 34 + mapa;

Tom 3: Magdalena Micińska, Inteligencja na rozdrożach (1865-1918), ss. 232 + ilustr. 26 + mapa

Jest to pierwsze pełne opracowanie historii polskiej inteligencji od jej pierwocin w połowie wieku XVIII poprzez czasy Stanisławowskie i całą epokę rozbiorów – do chwili odzyskania niepodległego Państwa Polskiego. Studia trojga autorów powstały w pracowni dziejów inteligencji naszego Instytutu. Zawierają one rozważania nad istotą samego pojęcia inteligencji, które weszło w obieg w latach czterdziestych XIX wieku, przedstawiają historyczne perypetie tej warstwy, jej pochodzenie, życie codzienne, warunki pracy zawodowej, a także jej ideały, rozterki i różnokierunkowe poczynania polityczne w trzech zaborach. Sporo miejsca poświęcono krytycznym ocenom działalności inteligencji i jej etosu. Wszystkie trzy tomy napisane są wartko, żywym językiem, w niczym nie przypominającym oschłego stylu podręcznikowego. Wydane zostały najstaranniej jak można, w pięknych oprawach wraz z granatowym pudełkiem na całość edycji.