Komisja do spraw Równości

Dyrekcja Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN dnia 22 września 2021 roku podjęła decyzję o powołaniu Komisji do spraw Równości. Jej zadaniem jest wykonanie diagnozy stosunków w miejscu pracy oraz opracowanie zestawu rekomendacji, dotyczących przeciwdziałania przejawom nierównego traktowania ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, rodzaj wykonywanej pracy lub zajmowanego stanowiska i z innych przyczyn. Rekomendacje te pomogą Dyrekcji w stworzeniu warunków sprzyjających harmonijnej pracy i dobremu samopoczuciu wszystkich pracowników i współpracowników Instytutu (a także jego doktorantów). Po zakończeniu pracy Komisji powołany zostanie stały Pełnomocnik do spraw Równości, na którego ręce kierować będzie można ewentualne skargi i postulaty.

Skład Komisji

dr hab. prof. PAN Katarzyna Sierakowska (przewodnicząca)

Sylwia Milewska

Renata Nowicka

mgr Oleksandr Pestrykov

dr Anna Pomierny-Wąsińska

mgr Michał Schmidt

dr hab. prof. PAN Tomasz Wiślicz-Iwańczyk

Działania Komisji

Zimą 2021–2022 roku Komisja przeprowadziła serię poufnych rozmów z pracownikami, jednocześnie prowadząc prace nad pisemną ankietą, która dostarczy ogólniejszych danych. We współpracy z Działem Kadr przeprowadzono szczegółową analizę struktury zatrudnienia, zarobków i dróg awansu zawodowego pracowników. W ramach przygotowań do ankiety wszyscy pracownicy IH PAN otrzymali pismo Dyrektora z 12 stycznia 2022 roku, zachęcające do współpracy z Komisją i dzielenia się obserwacjami i uwagami na temat traktowania zasady równości w życiu społeczności IH PAN.

25 lutego 2022 roku przygotowana przez Komisję anonimowa ankieta, mającą posłużyć do przygotowania (zgodnie z zaleceniem UE i sugestią Prezesa PAN) diagnozy relacji społecznych w IH PAN, została rozesłana mailowo do wszystkich pracowników IH PAN. Do 13 marca 2022 roku odpowiedzi można odsyłać do IH PAN drogą mailową, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub wrzucając ją do urny w sekretariacie IH PAN.

Plan Równości Płci

Plan Równości Płci w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN wypływa z dyrektyw Unii Europejskiej, takich jak Strategia Komisji Europejskiej na rzecz równości płci na lata 2020–2025. Inspiracją dla jego stworzenia była również Europejska Karta Naukowca oraz Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.